Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

 

W tej kategorii oferujemy noże do paszowozów produkcji polskiej jak i zagranicznych producentów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i zakupy w naszym sklepie internetowym.

Zakup wozu paszowego to złożona decyzja. Należy wziąć pod uwagę, nie tylko jego pojemności, wydajność, rodzaj noży, ale również system mieszania. Poza tym warto uwzględnić koszty eksploatacji danego modelu. Ograniczenie kosztów pracy w gospodarstwie ma przecież ogromne znaczenie dla rentowności. Konieczna jest ocena jak cena kupowanej maszyny ma się do kosztów jej użytkowania, i czy tworzy to bilans dodatni w ogólnym rozrachunku.

Noże do paszowozówNoże do paszowozów są jednym z elementów, który najszybciej się zużywa. Dlatego wymaga regularnej wymiany. Noże zazwyczaj są dedykowane do określonych modeli paszowozów i różnią się między sobą kształtem, ale też przede wszystkim ceną. W wozach z systemem pionowym występuje mniej noży, zazwyczaj kilka lub kilkanaście, natomiast w tych z systemem poziomym, liczba noży zazwyczaj przekracza sto. Jednak różnice w cenie również są znaczne. Noże do pionowych paszowozów są około 10x droższe niż ich odpowiedniki do wozów poziomych.

Poza tym w wozach paszowych poziomych często stosowane są noże w kształcie gwiazdki. Oznacza to, że po stępieniu jednej strony, można je obrócić jeszcze trzy razy, co zapewnia optymalne wykorzystanie ostrzy. Jeśli zastanawiamy się nad dokupieniem noży do paszowozu warto wziąć pod uwagę ich grubość i materiał z jakiego są wykonane. Ogromne znaczenie ma twardość, dlatego warto wybierać te z hartowanej stali. Czasami istnieje też możliwość naostrzenia stępionych noży, co jest rozwiązaniem tańszym, jednak sprawdzającym się do pewnego momentu. Ostatecznie zawsze kiedyś nadejdzie czas, gdy wymiana noży będzie niezbędna.

Pozostałe koszty eksploatacjiNajwiększe koszty podczas użytkowania wozów paszowych generuje zużycie oleju napędowego, którego cena wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Wybierając model paszowozu należy wziąć pod uwagę jak mocny ciągnik będzie do niego potrzebny. Oczywiście mocniejszy ciągnik przekłada się na wyższe zużycie paliwa. Dlatego zdecydowanym plusem wozów paszowych poziomych jest niska wymagana moc ciągnika. Radzą sobie nawet ciągniki "sześćdziesiątki".

Pewien gospodarz mający okazję pracować najpierw przez wiele lat z paszowozami pionowymi, a następnie z paszowozem poziomym, stwierdził że zużycie paliwa potrzebnego do przygotowania pasz w ciągu roku spadło o 30%. Możemy wyobrazić sobie jakie generuje to oszczędności.

Innym kosztem eksploatacyjnym jest czas poświęcany na rozdrabnianie i mieszanie paszy. Maszyny różnią się między sobą długością cyklu pracy. W paszowozach pionowych może to być prawie godzina, natomiast w paszowozach poziomych najkrótszy cykl trwa jedynie 20 minut. Biorąc pod uwagę, że często pasza musi być przygotowywana każdego dnia, robi to dużą różnicę. Nawet oszczędzone 20 minut dziennie, w skali roku daje ponad 120 godzin czyli 10 dwunastogodzinnych dni pracy.

Jakość rozdrobnionej paszyTo jaką mieszankę uzyskuje się z danego paszowozu jest bardzo ważne. Jeśli pokarm jest odpowiednio rozdrobniony i dobrze wymieszany, jest od razu lepiej wykorzystywany. Pasza powinna mieć właściwą strukturę i nie być poszarpana. Wpływa to na równomierne pobieranie składników przez zwierzęta, a nie wybieranie niektórych kawałków. Poza tym nierówna wielkość kawałków paszy może przyczyniać się do zakwaszania.

Dlatego bardzo ważne jest nie tylko wybranie odpowiedniego systemu tnącego, ale również regularne wymienianie ostrzy. Jeśli pozwolimy by za bardzo się stępiły proces rozdrabniania będzie trwał dłużej, a otrzymana mieszanka będzie gorszej jakości. Może się to negatywnie odbić na kondycji karmionych zwierząt, a w przypadku krów może oznaczać mniejszą wydajność mleczną.

Obsługa i konserwacjaAby długo cieszyć się sprawnym paszowozem należy pamiętać o regularnym kontrolowaniu stanu maszyny. Niezbędne jest na przykład regularne wymienianie oleju. Wybierając model wozu do paszy można uwzględnić ilość punktów smarnych, jak również dostęp do nich. Od tego zależy czy konserwacja będzie przebiegała w sprawny sposób, czy kłopotliwy.

W obsłudze paszowozów ogromnym ułatwieniem jest zabezpieczenie przeciążeniowe. Taki mechanizm sprawia, że urządzenie wyłącza się gdy tylko napotka jakąś przeszkodę, na przykład kamień lub inny twardy element. Chroni to części maszyny i ostrza przed uszkodzeniem, a tym samym przekłada się na spore oszczędności. Kolejnym ułatwieniem do usuwania takich przeszkód będzie tryb wsteczny w paszowozie.

Inną przydatną funkcją paszowozu jest taśma transportowa. W odróżnieniu do okna wysypowego ułatwia wysypywanie paszy, a także pozwala na precyzyjne dozowanie pokarmu. Nawet jeśli przygotowuje się jeden rodzaj paszy dla różnych grup żywieniowych, można dzięki taśmie transportowej łatwo dawkować ją w odpowiedni sposób. Takie rozwiązanie jest też prostsze w obsłudze nawet dla jednego pracownika i tworzy mniej bałaganu.

Niektóre paszowozy posiadają również zdalny sterownik pozwalający na kontrolowanie załadowanej ilości konkretnego składnika. Zdaniem użytkowników zastosowany system wagowy działa w sposób precyzyjny. W kabinie ładowarki może być umieszczony dodatkowy wyświetlacz pokazujący bieżący stan załadunku, lub można skorzystać z sygnału dźwiękowego informującego o odpowiedniej ilości danego produktu. Pozwala to zapobiegać błędnym proporcjom składników w mieszanej paszy. Szczególnie użycie sygnału dźwiękowego ma sens w słoneczne drzwi, ponieważ wyświetlacz może być wtedy mało czytelny.

Inne zastosowanie paszowozu


Paszowozy mogą być wykorzystywane nie tylko do mieszania paszy. Wielu rolników z powodzeniem używa ich do tworzenia mat legowiskowych w swoich gospodarstwach. Materac słomiano-wapienny jest wykorzystywany na przykład w nowoczesnej hodowli krów. Jest wiele plusów takich mat, między innymi ściółka wapienna odznacza się wysokim pH, a tym samym uniemożliwia przenoszenie się drobnoustrojów, wpływa to korzystnie na zdrowie zwierząt. Dodatkowo takie podłoże gwarantuje czystość krów i pozwala oszczędzić sporo czasu, między innymi na myciu wymion.

Takie maty przygotowuje się raz na dwa tygodnie, a proces ich tworzenia trwa około pół godziny. Jest to możliwe dzięki użyciu odpowiedniego wozu paszowemu. Do wozu wsypuje się słomę, tnie na drobną sieczkę, a następnie dodaje się do tego wapno i trochę wody. Następnie należy poczekać aż wóz wszystko ładnie wymiesza i połączy. Taką mieszankę można rozłożyć na legowiskach. Jedynym minusem takiego wykorzystania paszowozu jest fakt, że trzeba go umyć.

Jak wybrać odpowiedni paszowóz?

Decyzja o wyborze właściwego wozu paszowego powinna być oparta o obserwacje poszczególnych modeli przy pracy. Wtedy jesteśmy w stanie ocenić ich faktyczne możliwości, a nie tylko te obiecywane przez producenta. Jakiś czas temu zostały przeprowadzone testy porównujący pracę różnych wozów paszowych, tych z pionowym i z poziomym systemem tnąco-mieszającym.

Uzyskane wyniki były dość jednoznaczne. Wóz paszowy poziomy lepiej sobie poradził z trudnym materiałem testowym, a otrzymana mieszanka praktycznie nie posiadała nierozdrobnionych fragmentów. Jednak jeśli większość paszy stosowanej w gospodarstwie jest już rozdrobniona, wówczas można wybrać wóz paszowy pionowy, który bez trudu poradzi sobie z łatwiejszym materiałem. Niestety paszowozy pionowe choć tanie, nie do końca radzą sobie z całymi belami, a także pobierają więcej mocy w czasie pracy.

Z kolei część użytkowników zwraca uwagę, że wozy do paszy z poziomym systemem ostrzy za bardzo rozdrabniają paszę, szczególnie przy dłuższym czasie mieszania. Choć dla niektórych może być to wadą, inni mogą uznać to za zaletę.

Decyzja zależy od specyfikacji używanej paszy, warto mieć natomiast na uwadze, że paszowozy z poziomym systemem tnącym są droższe od tych pionowych. Największe znaczenie przy wyborze wozu do pasz będzie miał rodzaj gospodarstwa i hodowanych zwierząt. Zawsze jednak powinna być to decyzja przemyślana, ponieważ są to maszyny, które przy odpowiedniej opiece mogą działać przez wiele lat.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl